Příběh Gluma alias Any. Jak vidím pro-ana.

6. ledna 2018 v 18:25 | Háňa |  Tipy & triky
Anorexie je na blog.cz ožehavé téma. Lidé, kteří o tom houby vědí nebo houby rozumí, se pasují do rolí soudců co mažou. Myslí si, že pro-ana blogy šíří anorexii a celkově PPP či sebepoškozování. Je to ale tak? Nebo je lepší, když někdo, kdo si danou problematikou prošel, kočkám ukáže, díky vlastní zdokumentované dráze, cestu? Samozřejmě po tom netouží každá, tak jako ne každý alkoholik si uvědomuje svůj problém a ne každý mu chce čelit. Pro-ana blogy nejsou nebezpečím. Nebezpečí je v našem jednání k ostatním, v našem odsuzování, komentováním nejen online (jseš tlustá, jseš hnusná, jseš blbá - nejčastější plamínek k pro-ana, ne blog). Hon na pro-ana/mia je jen chabým spytováním vlastního svědomí a vědomí. Ale netřeba do toho břednout.


Chtěla bych se taky zmínit o anorexii. Anorexii si nikdo nezvolí. Nemůžete si říct "tak, teď nebudu jíst a Ana přijde". Ne. Ana taky není spojenec, je to sólo hráč, jehož jediným úkolem je vyhrát a pokořit. Ana je nemoc, která nám skryje krásy slunného dne, zpěvu ptáčků, chuti borůvek, lásky a přátelství za černou oponu deprese a rádoby sebekontroly. Žádný náš úspěch ji není dost dobrý, a tak to všechno halí černá opona. Je to nekonečná touha ovládnout když už nic, tak své tělo. Své chutě, nechovat se jako zvíře poháněné pudem přežití. Není to o tom, být hubená. Protože k čemu vám je, že jste hubení, když si to neumíte užít? Víte, že nemůžete ani doleva, ani doprava. Vlasy řídnou, klouby začínají bolet, nehty jsou málem tenší než papír. Přitom stačí tak málo. Uvědomit si svou sílu. Copak dovolíte tomu hnusnému glumovi ve vaší hlavě, aby vám tvrdil, že nejste dost dobří?! Nebo si snad myslíte, že ta poznámka té holky je relevantní? Ale prosím vás. Je to jen nejistá holka, která má své vlastní problémy a komplexy, a tak jako vy to řešíte sebekontrolou v tom co jíte, ona si to ventiluje negativitou až zlobou vůči jiným. Jen aby se cítila lépe. Lidé se dnes a denně chtějí přečůrávat, jen aby se oni sami cítili lépe. Šťasten je ten, kdo tohle neřeší a vidí věci tak, jak skutečně jsou.

Když Ana začíná úřadovat, je to nevinné. Však to mnozí znáte. Vyřadíte slazené nápoje, nezdravé junk food či sladkosti nahradíte zdravější verzí, rozhodnete se denně půl hodiny cvičit. A najednou jdou kila dolů, každý nás chválí, máme perfektní pocit že máme náš život konečně v hrsti. Ale Glum už hustí "když vyřadíš svačiny, budeš hubnout ještě víc a rychleji". No a my? Vždyť ty první rady fungovaly - jo jdu do toho. Následně přijde počítání, víc sportu. Což může být únavné, ale máme přece tenhle velký cíl, všechno zvládnem. Je to jen o organizaci. Ve škole jsme skvělé, doma to funguje, všechno je perfektní. Takhle plyne pár týdnů a najednou už nehubneme. Sakra, proč? Ztrácíme půdu pod nohama, kontrola mizí. Máme chuť ten neúspěch zajíst. Do toho ti blbci okolo říkají, že nějak moc hubnem. A jako kde?! Přichází výčitky. Ok ok, můžu jíst ještě méně. Najednou ráno vstáváte celén ztěžklé, jako by jste vážily tunu. Je mnohem náročnější se soustředit, neustále přemýšlíte, co udělat aby jste zhubly. Co budete jíst za pár hodin, co zítra, co za týden? Kolik si nastavit kalorií, není 700 až moc? Hurá, konečně to jde dolů. Ale co když... co když přiberu? Ne, věnujme tomu všechno. .... A tady už je ta opona. Přichází deprese, všechno se začíná hroutit, kazit, přicházejí problémy, protože máme hák zapíchlý hloboko v krku a Glum už ví, že nás ovládá. TEORETICKY.

Pojďme na to ale jinak. Ráno je hnusně a nám se nic nechce. No tak šup, pustíme si veselou hudbu a začneme se usmívat. Při čůrání si hezky prohlédněte své prstíky na nohou, třeba by bylo fajn si je odpoledne opilovat a nalakovat? Mm, dlouho jsem nečetla tu rozečtenou knihu. A co takhle sednout nad učení, a vytřít zas jednou učitelce zrak? Zkrátka usmějte se, papír s tužkou do ručky, a hurá sepište si alespoň 4 úkoly, které dnes splníte. Nic velkého, ani žádné dlouhé seznamy úkolů. Při snídani poslouchejte oblíbenou hudbu a soustřeďte se na každou tu chuť při žvýkání snídaně, které jste si s úsměvem nachystali. Uf, je tu zas ta myšlenka, co když přiberu? Ne, Glum není hoden vaší pozornosti. Zažeňte tu myšlenku, přemýšlejte nad tím, co si dáte na svačinu, aby to prospělo vašemu zdraví? Co to bylo v tom seznamu superpotravin, co jste si říkali, že jste vždy moc rádi jedli? Jak se jmenovala ta knížka, kterou jste si chtěli přečíst a co vám to doporučovali onehda za film? Až budete mít čas úkoly plnit, škrtejte je ze seznamu a užívejte si ten pocit splněného úkolu. Vytvořte si knihu cílů, která bude obsahovat víc než jen "chci být hubená". Vkládejte fotky domu, který by se vám líbilo jednou mít. Outfitů, které jednou budete nosit až povedete svou firmu. Klidně i fotku holky s perfektním nosem, na který si našetříte a budete ještě krásnější, než už jste. Je to jen vaše kniha. I já tam mám vysněnou fotku postavy, ale zároveň i logickou cestu jak na to (ve zkratce ji najdete níže).

Pokud chcete zhubnout, berte to vážně. Zajděte si na inBody ať přesně víte, jak na tom jste. Víte kolik let jsem se trápila, že mám furt tak vysokou váhu? Jo mám, ale taky mám vyšší hustotu kostí, a mnohem více svalů které mi zvyšují bazální metabolismus. Vím že mám teď aktuálně 18,5 kilo tuků, a vím jaký mám reálný prostor k hubnutí. Už vím že žádné tuky v těle = smrt. Už vím, že váha není všechno, že centimetry nejsou všechno. Už vím, že když za dva dny přiberu tři kila, nejspíš mám problém se zavodňováním těla a ne s tloustnutím.

Krásky nenechte si vzít život. Život je krásný, někdy máme zlé dny, jindy průměrné, jindy skvělé. Pohlížejte na zlé dny jako na dar. Díky nim si vážíte dobrých dnů. Vyobrazte si vaši vlastní představu Any, tak jako si ji já představuji jako Gluma, vy ji můžete vidět jako slizovce, čarodějnici, cokoliv. Podporujte a spojujte se s holkami online i v osobním životě, protože se chcete podporovat v úspěchu v životě, ne jen v úspěchu jíst pod 500kcal. A nezapomeňte se hlavně USMÍVAT a RADOVAT! :-) Já nebudu nikoho dlouze přesvědčovat, protože vím, že to nechcete slyšet. Můžu vám občas poradit, něco okomentovat. Třeba vás moje budoucí úspěchy budou motivovat a uvidíte svět opět takový, jaký je, i s vaším tělem.
 


Aktuální články

Reklama