Jsem idiot, stejně jako většina lidí ( a nejspíš i včetně tebe).

11. března 2018 v 19:21 | Háňa |  Tipy & triky
Dneska mám hladovku, takže mám hodně volného času (celý den). A tak mimo jiné, jsem hledala i jisté informace. Které mne přivedly k jiným. Všechny se ale týkaly toho samého, hubnutí.

Pamatujete si, kdy vám někdo naposledy (já) napsal či řekl, že s tím jak málo jíte, si hodně zpomalíte metabolismus? Překvapení mého života. Je to totální hovadina! Ve zkratce, metabolismus se sníží maximálně tak, že upraví teplotu těla což je minimum. Jediný důvod, proč se zásadněji zpomalí metabolismus alias sníží bazální metabolický výdej je ten, že jste zhubli, tudíž vaše tělo se tak stará o menší já.

Jak ale tělo skutečně bojuje proti tomu, abychom byli v kalorickém deficitu a hubli?

1. Máme větší, intenzivnější a hlasitější projev/pocit hladu.
2. Máme "velké" oči a tendence jíst víc než myslíme (takže holky, žádné že od oka!).
3. Celý pracovní týden jíme velmi nízké množství kalorií, a o víkendu si dáme nekontrolovaný cheat kdy sežereme tisíce kalorií, což má za následek to, že průměrný příjem byl v hodnotě pro udržení váhy nebo hůř, nabírání váhy!
4. Jsme lenivější a je pro nás těžší se hýbat.

Tyto projevy jsou pak úměrné kalorickému deficitu. Například, když jste v kalorickém defiticu kolem 500kcal denně (zhruba půl kila váhy týdně dolů) tak jsou výše zmíněné projevy méně intenzivní a tak jsme schopni odolat. ALE! Když se vyšplháme nad 1000kcal denně (hlásím se), jsou tyto projevy mnohem intenzivnější.

Nejen čím více, ale i čím déle jste v deficitu (hubnete), tím víc má tělo tendence útočit na vaší ideu o perfektním postavě body 1. až 4. Voilá, záchvatové přejídání, nabírání a jojo efekt.

Co z toho vyplývá? Kupte si kuchyňsou váhu, jezte co nejvíc jídla která si sami připravíte, nepouštějte se do brutálního deficitu pokud nemáte hodně, hodně pevnou vůli (bože kdyby jste tušili mé aktuální vnitřní boje), a určitě si pomáhajte kardiem (dřepy či sed lehy atp nejsou při hubnutí nikterat výrazně účinné). Jako nejjednodušší se pak zdá jíst prostě kolik, aby jste pokryli bazální metabolismu, a ten si pravidelně přepočítávaly. Ten můj byl stanovenej 1550kcal když jsem měla 71. Bože, asi budu muset zase snnížit.

Jen si tak říkám, jaký zmrd musel být ten, co začal tuhle děsnou habaďůru která určitě děsila nejen mně. Věřím že stejně tak je to i s vitamíny a minerály. Tak hurá ty bubáky, nasazené sabotéry, vyhnat z hlavy :)
 


Aktuální články

Reklama